Travmatik Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Travmatik Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Tırnak Bozukluğu

Travmatik tırnak bozuklukları, tırnaklarda meydana gelen ve gözle görülebilen anormal görüntüler olarak tanımlanır. Bu bozukluklar, vitamin eksikliğinin veya bir hastalığın habercisi olabilir ve ihmal edilmemesi gereken bir durumdur. Kırılgan, matlaşmış, şekil bozukluğu oluşmuş, rengi değişmiş olan tırnaklar, farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu sebeple, bu sorunlar karşısında mutlaka doktora gidilmelidir.

Travmatik Tırnak Bozukluğu Neden Olur?

  • Yanlış kesim
  • Mantar enfeksiyonları
  • Tırnak yemek
  • Bakım ve hijyene önem vermemek
  • Genetik hastalıklar
  • Kimyasal maddelerden dolayı oluşan hasarlar
  • Tırnakların çok sıcak ya da soğuğa maruz kalması
  • Tırnağın etrafındaki derinin koparılması sonucunda oluşan enfeksiyonlar
  • Ayak tırnakları için sağlıksız, dar ve sivri uçlu ayakkabı seçimi

Travmatik Tırnak Bozuklukları

Kaşık Tırnak

Bu tür tırnaklarda başlangıç aşamasında tırnak düzleşir, sonra çukurlaşarak kaşık şeklini alır. Kaşık tırnak, yeni doğmuş bebeklerde sık görülür ve zamanla düzelir. Araba ve çimento sanayinde çalışan kişilerde görülen bir tırnak bozukluğudur. İleri yaşlarda ve periferik dolaşım bozukluğu olanlarda da bu sorun görülmektedir. Parmak emen çocuklarda, demir eksikliği olanlarda ve futbol oynayan çocukların ayak tırnaklarında görülebilir.

Çomak Tırnak

Tırnak ucundaki yumuşak dokuda büyüme, tırnak eğiminde artma, tırnak yatağının yumuşaması ve hastaların yarısında tırnaklarda morarma gibi şikayetler görülür. Belirtilere bakılarak tanı kolaylıkla konur. Akciğerin esnekliğini yitirmesi, akciğer sertleşmesi, kistik fibroz, kanser, kalp hastalıkları, mide-bağırsak-karaciğer hastalıkları gibi pek çok hastalık çomak tırnağa yol açabilir. Sebep olan hastalıkların tedavisiyle çomak tırnakta düzelme sağlanabilir.

Kerpeten Tırnak

Tırnakta enlemesine eğilim artışı görülür ve tırnak ucuna ilerledikçe eğilim daha çok artar. Bu durumda uç kısımda kerpeten şeklinde tırnak kenarları yumuşak doku içine gömülmüştür. Bu tırnak türü klinik olarak oldukça ağrılı bir tırnak bozukluğudur. Ayakkabı giyilmesi ve tırnak kesmesi oldukça güç olur. Yumuşak doku tümörleri, sedef hastalığı, kemik tümörleri, beta bloker ilaçları kerpeten tırnağa yol açabilir. Ağrının yanı sıra tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olabilir.

Raket Tırnak

El baş parmağının uç kısmı olması gerekenden daha geniş ve kısa olur ve bu sebeple tırnak yatağı da normalden kısadır. Herhangi bir hastalıkla ilgili gelişmez. Kadınlarda daha çok görülen genetik bir tırnak bozukluğudur.

Onikolizis

Tırnağın sedef hastalığı, tiroit hastalıkları, mantar, kontakt dermatit gibi sebeplerden dolayı tırnak yatağından ayrılması olarak tanımlanabilir. Ancak en önemli sebebi, uzatılan tırnakların devamlı darbe ya da travmaya maruz bırakılmasıdır.

Sarı Tırnak Sendromu

Tırnakların uzaması oldukça yavaş olur. Tırnaklar kalınlaşır ve sarı ya da yeşil bir renk alır. Lanula kaybolur ve uç kısımlarda onikoloz oluşur. Parmak ucunda ödem oluşur. Kronik bronşitte, AIDS hastalığında, penisilamin tedavisinde sarı tırnak sendromuna rastlanabilir.

Tırnak Batması

Daha çok ayak tırnaklarında görülen bir durumdur. Başparmak kısa kesildiğinde tırnak batması riski artar ve batan tırnak şiş, sert ve oldukça hassas olur. Tırnağın köşe kısmında kızarıklık, ağrı ve enfeksiyonda sık görülür. Dar ve yanlış ayakkabı seçimi, parmak ucunda yürüme, tırnağı sert bir yere çarpmada bu durumla karşılaşılmaktadır.

Ek Bilgiler

Travmatik tırnak bozukluklarının tedavisi, altta yatan sebebe bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle, tırnakların doğru kesilmesi, hijyenin sağlanması ve uygun ayakkabı seçimi gibi basit önlemlerle birçok sorun önlenebilir. Ancak, ciddi bozukluklarda dermatoloji uzmanlarına başvurulması gerekmektedir. Ayrıca, tırnaklarda meydana gelen ani değişiklikler, vücudun genel sağlık durumu hakkında bilgi verebilir, bu yüzden herhangi bir anormallik fark edildiğinde bir doktora danışılması önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni