Bebeklerde Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde tırnak iltihabı; pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bebekler daha anne karnına düştüğü ilk andan itibaren anne babaların gözünün nurudur. Bebekler o kadar aciz varlıklardır ki ne acıktıklarını ne de canlarının yandığını biz yetişkinler anlamazsak sadece ağlayarak hissettirmeye çalışırlar. Çoğu defa huzursuzluklarının geliştirdikleri bir huydan kaynaklı olduğu bir gerçek olsa da bazen gerçekten bir dertleri olduğu için de ağlayabileceği ihtimalini akıldan çıkartmamak gerekmektedir. Bebeklerde el ve ayak parmaklarında meydana gelen tırnak iltihaplanmaları da bu ağlamalardan bazılarının bir sebebi olabilir. Bu nedenle anne babalar olarak bizlere çok şey düşmektedir. Belirli aralıklarla bebeğimizin vücudunu şöyle bir gözden geçirmek bu tarz sıkıntıları erken teşhis ederek tedavi edebilmek adına önemli olabilir. Tırnak iltihaplanması birçok hastalık ile kıyaslandığında çok ciddi olamayan ve tedavisi de oldukça kolay bir hastalık olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat tırnak iltihaplanmasının en ciddi tarafı küçük bedenlere yaşattığı tarifi imkânsız acıdır. Bebeklerin bir an evvel bu acıdan kurtarılabilmesi için erken tanı büyük önem taşımaktadır.


Bebeklerde el ya da ayak tırnaklarındaki iltihaplanmaların neden olur?


Bebeklerde genetik ve doğumsal nedenlere bağlı olarak gelişen tırnak iltihaplanmaları söz konusu olabileceği gibi fark edilmeden alınan darbeler ya da o tırnak bölgesine batan bir cisim de tırnak iltihaplanmasının bir nedenini oluşturabilir. Bebeklerin el ve ayak temizliği son derece önem verilmesi gereken bir husustur. Bu amaçla gerçekleştirdiğimiz basit bir tırnak kesme işlemi bile el ve ayak tırnaklarında iltihaplanmalara sebep olabilir. Bu durumlarla karşılaşmamak için bebekler için kullanılan tırnak makasının kaliteli olmasına, başkaları tarafından kullanılmamasına özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca bebeklerin tırnakları çok derin kesilmemeli ve mümkünse yuvarlak bir kesim şekli uygulanmalıdır.


Tırnak iltihaplanmasının tedavisi nasıl yapılır?


Tam teşekküllü olmayan küçük sağlık kuruluşlarında dahi hastalığın tanısı konulabilir. Eğer iltihap henüz yeniyken bir teşhis konulmuş ise dezenfekte eden tıbbi malzemeler ile iltihap kurutan bir kısım kremler ile tırnak iltihaplarından kurtulmak mümkündür. İltihaplı bilge genellikle şiş ve kızarık bir yapıya sahiptir. Eğer iltihap belirgin bir şekilde görünüyorsa ve bebek dayanabilecek durumda ize doktor bazen iltihapla bölgeye bası uygulayarak iltihabın dışarı çıkmasını sağlayabilir. Çok ilerlemiş ya da krem gibi basit yöntemler ile çözüm alınamayan iltihaplanma olaylarında ise basit cerrahi müdahale yöntemlerine başvurulabilir. Böylece bebeklerde tırnak iltihabı tedavi edilmeye çalışılır.

Bebeklerde Tırnak İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6