Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması, Çoğunlukla genç yaştaki kişilerde görülen tırnak batması, sert olan tırnak yapısının deriye gömülerek yumuşak olan dokuyu sıkıştırıp zarar vermesi neticesinde ortaya çıkan bir enfeksiyon durumudur. Tırnak batması çoğunlukla genetik bir yatkınlıktan kaynaklanır. Genellikle ayakların baş parmağında ortaya çıkan tırnak batmaları, parmaklarda kızarıklık, şişlik ve ağrı durumları yaratır. Bu sorunu yaşayan kişiler genellikle ayakkabı giyerken zorlanırlar ve çorapları batan tırnağın iltihaplanmasının yaratacağı akıntı durumundan dolayı kirlenir ve ayakta kötü kokulara neden olabilir. Tırnak batmalarından kaynaklanan tırnak enfeksiyon durumu varsa bu durumda tırnak batması kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Aksi takdirde ilerleyip cerrahi operasyon gerektirebilir. Tırnak batmaları tedavi edilmediği takdirde çok daha ilerleyerek tırnak batması olan tırnağın bulunduğu kemiğin iltihaplanmasına neden olarak enfeksiyon durumu yaratabilir.


Tırnak batmaları neden olur?

 • Kişinin ayağını fazla sıkan ve rahatsız eden dar ve yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmesi parmakları sıkıştırıp baskı yaparak tırnakların normal büyümesine engel olur
 • Tırnakların yanlış kesilmesi ya da törpülenmesi tırnakların uzarken etrafındaki derilerin içerisine batmasına neden olur. Bu nedenle tırnaklar kesilirken düz kesilmeye özen gösterilmelidir
 • Tırnakların kenarlarında çeşitli yaralanmalardan ve fiziksel aktivitelerden kaynaklanan tırnak hasarları tırnak batmalarına sebep olabilir
 • Tırnak batması kalıtsal bir rahatsızlık olması nedeniyle eğer ki ailede tırnak batması durumu varsa aile bireylerinin herhangi birinde de tırnak batması durumu söz konusu olabilir.
 • Hamilelik dönemi, hızlı büyüme dönemi ve aşırı kilo alımı nedeniyle tırnağın deride gömülü kalması da tırnak batmalarına nedenleri olarak sayılabilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde oluşan tırnak batması


Hamilelik döneminde vücutta oluşan ödemlerden dolayı tırnak batmaları sık yaşanabilir. Birçok hasta hamilelik ya da emzirme dönemlerinde ilaç kullanılmayacağını düşündükleri için bu acılara katlanmaya çalışırlar. Fakat bu durum tamamıyla yanlıştır hamile ve emziren annelerde tırnak batması durumu yaşanıyor ise öncelikle doktora başvurulmalıdır ve doktorun onay vereceği antibiyotik ya da ağrı kesici ilaçların kullanılmasında bir sakınca görülmemektedir.


Tırnak bozukluklarından kaynaklanan tırnak batmaları


Tırnaklarda oluşan mantar enfeksiyonundan kaynaklanan şekil bozuklukları tırnakların derinin içine doğru büyüyerek batmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda uygulanacak olan tedavi ise eğer ki mantar enfeksiyonu ve batan tırnak ileri derecede ise tırnağın kökü ile tamamı cerrahi operasyon ile alınarak yapılır.


Tırnak batmasının belirtileri nelerdir?
 • Tırnak batmalarına en belirgin özellikleri hissedilen kızarıklık, şişme ve acı durumlarıdır
 • Tırnak batmaya başlarken ilk önce parmağın ucu kızarmaya başlar ve acıya neden olur. Bu durumun devamında şişlik meydana gelir. Tırnak batmaya başlamasının ilk safhasında iltihap durumu oluşmasa da tırnak batması olan parmakta aşırı sıcaklık hissedilebilir
 • Bazı durumlarda da batık olan tırnaklar da iltihap oluşur ve şişlik ilerleyerek tırnaktan iltihabın akmasına neden olur.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tırnak batması durumu erken dönemde ise evde uygulanacak olan tedavi yöntemleri cerrahi operasyon gerekmeden batan tırnağı enfeksiyonunu önleyip iyileştirmek konusunda başarı sağlanabilir.
 • Ayaklarınızı günde birkaç kez sıcak suda bekletin ve belirli aralıklarla sabunlu suyla iltihaplı olan tırnağı iyice yıkayın.
 • İltihaplı olan tırnağın temiz ve kuru olmasına dikkat edin
 • Batak olan tırnak iyileşene kadar terlik ya da açık ayakkabılar tercih edin
 • Deriye batan tırnağın köşesi tırnak makasıyla kaldırın ve arasına pamuk yerleştirin. Bu işlem kişiye acı verse de deri ile tırnak arasında koyulan pamuk sayesinde tırnak dışa doğru büyüyerek batma sorunu ortadan kalkacaktır. Bu durumda oluşacak ağrıyı önlemek için bazı ağrı kesiciler kullanılabilir.
Bu uygulamalara rağmen tırnak batması engellenemiyor ve iltihap durumu yaratıyor ise doktora başvurmanız faydalı olacaktır. Doktor bu durumlarda ilk olarak tetanos aşınızı kontrol eder gerekiyorsa aşı vurunmanız gerekebilir enfeksiyonun kemiğe kadar ilerleyip ilerlemediğini anlamak için röntgen gerekli olabilir.

Tırnak batması durumlarında genellikle lokal anestezi uygulanarak tırnak batması olan parmak enjeksiyon ile uyuşturularak yapılır. Öncelikle batan tırnağın iyileşmesi için, oluşan yeni dokular kaldırılarak tırnak batması durumu tekrarlamaması için birtakım hücreler kimyasal ilaçlar ile yok edilebilir. Yapılan operasyondan sonra yara sık sık kontrol edilip pansuman yapılır ve yeniden mikrop kapmaması için bazı antibiyotikler önerilir.

Tırnak Batması Yorumları

soru

İslâm

21 Ağustos 2018 Salı

Ben bir şeyi merak ediyorum: Ben de de tırnak batması olduğunu düşündüyüm bir sağlık sorunu yaşadım. İlk önce iltihap çıktı annem tırnağımı derin kestiğim için böyle olduğunu söyledi. Ve iltihapla beraber bir ağrı da vardı. Bu 1/1,5 ay sürdü. Doktor ilaç verdi ve iki hafta sonra geçti. Bu tırnak batmasımıydı?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Çocuklarda Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Güncel

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Güncel

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir?

Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6