Elde Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Elde Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Elde tırnak batması, ayaktaki tırnak batmasına göre biraz daha az karşılaşılan bir durum olsa bile meydana geldiği zaman kişilere çok büyük acılar hissettirerek kişilerin günlük işlerini yapamaz hale gelmelerine neden olmaktadır. Elde tırnak batması genellikle orta parmakta ve baş parmakta karşılaşılan bir durumdur. Bu problem hangi parmakta meydana gelirse gelsin kişilerde çok büyük ağrılara neden olarak yaşamın kısıtlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tırnak batması sorununun kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda batan tırnak sürekli batmaya devam edecektir ve sürekli kanamalara neden olacaktır. Elde bakterilerin fazla olması nedeni ile bu tırnak sürekli olarak iltihaplanacak ve iltihap akacaktır. Bu durumda çektiğiniz acıların yanı sıra ayrıca estetik olarak da çok olumsuz bir şekilde etkileneceksiniz. Bunların yanı sıra bazı insanlarda tırnak batması nedeni ile extra dokular oluşabilmektedir. Bu dokular son bazen büyüyerek çok belirgin olabilir. Bu durumda elde tırnak batması diğer insanlar tarafından da dikkat çekecektir. Elde tırnak batması tedavi edilmediği zaman bu durum son derece ilerleyerek iltihap kemiklere bulaşabilmektedir. Bu durumlarda tabi ki kişinin parmağındaki ağrı da iki kat artacaktır. Bazen kişilerde bu ağrılar nedeni ile bayılma durumları bile meydana gelebilmektedir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için erken tedavi olmanızda faydalar vardır. Çünkü çok ilerlemiş elde tırnak batması sorunlarında kişiler cerrahi müdahalelere maruz kalabilmektedir.


Elde tırnak batmasının nedenleri?

 • Elde tırnak batması sorunu olan insanlarda öncelikle bu kişinin nasıl bir işte çalıştığına bakılmalıdır. Çünkü bazı insanların mesleği itibari ile tırnakları e parmakları darbelere maruz kalır. Bu durumda ise kişilerde zamanla tırnak batması problemleri meydana gelir.
 • Eğer kişinin ellerinde ve tırnaklarında mantar enfeksiyonu var ise bu durumda da çok büyük bir tırnak batması riski vardır. Bu nedenle tırnak mantarının da bekletilmeden tedavi edilmesi gerektiğini söylememiz yanlış olmayacaktır. Bu gibi durumların bekletilmesi birçok zaman diğer sorunlarında ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Tırnağın sürekli kısa ve yanlış kesilmesi tırnak batması sorununun başında gelmektedir.
 • Tırnak üzerinde ya da yan taraflarında oluşan şiddetli darbeler elde tırnak batması sorununa neden olan en önemli nedenlerdendir. Özellikle hentbol, voleybol ve basketbol gibi oyunları çok sık oynayan insanlarda bu duruma bağlı olarak tırnak batması sorunu çok görülmektedir.
 • Son olarak belirtmek isterim ki bazı insanlarda genetik olarak tırnak batması problemleri görülmektedir. Özellikle kişinin ailesinde diğer bireylerde görülen tırnak batması problemlerinde aile fertlerinin tümünde tırnak batması sorunu görülebilir. Bu sorunun görülmemesi için gerekli olan önlemleri alarak elde tırnak batmasından korunabilirsiniz.

Neler yapılabilir?


Tırnak batması olan kişiler günde en az 4 kez ellerini sıcak su içerisinde 10'ar dakika tutmalıdır. Bu şekilde elinizi sürekli yumuşak tutarak birçok sorunu azaltabilirsiniz. Bunun yanında ellerinizi gün içerisinde sık sık yıkayarak enfeksiyon sorunlarını önlemeye çalışın. Bunun yanında kişinin batan tırnak köşesini yavaş bir şekilde ara ara kaldırarak elde tırnak batması önlenebilir. Bu şekilde zamanla tırnak daha doğru bir yapı alacaktır. Son olarak ize Uzman bir doktora giderek tıbbi tedavilere başvurun.

Elde Tırnak Batması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6