Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Soyulması, Tırnak günümüzdeki kadınlar açısından görsellik taşıyan bir obje haline gelmiştir. Ancak tırnağın yaratılış sebebi parmakları korumaktır. Yalnızca kadınlar için değil şu sıralarda erkeklerde tırnak bakımlarına özen göstermektedir. Tırnakların öncelikle estetik açıdan güzel görünmesi için sağlıklı olması gerekir. Tırnaklarda yaşanan birçok problem vardır ancak bunlardan en sık olanı tırnak soyulması olarak bilinir.


Tırnak Soyulması Neden Olur?


İklim Değişiklikleri: Hava şartları da tırnak soyulmasına neden olacak olaylardan biridir. İklim değişikleri saç dökülmesine sebep olduğu gibi tırnak sağlığını da etkiler ve yüzeyden soyulmaya sebep olabilir.

Yanlış Beslenme Şekilleri: Saçlar da olduğu gibi tırnak yapı taşı da keratindir. Vücut sağlığındaki en önemli şey düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Tırnak sağlığında da olumlu yönde etkili olan madde beslenmektir. Vücudun keratin üretebilmesi için düzenli olarak kalsiyum demir A vitamini folik asit gibi vitaminler tüketilmesi gerekir. Aksi halde durum dip kısımlara kadar iner ve tırnak kaybına bil neden olabilir.

Hastalıklar: Tırnak soyulmasının en sık nedenlerinden biri de mantar ve sedef hastalığı olarak bilinir bunların bulaşma nedenlerinden bir çoğuda başkalarının tırnak makası et pensi törpü gibi malzemelerinin kullanılması olabilir. Bu rahatsızlık için mutlaka doktora başvurulmalı ve düzenli olarak ilaç kullanılmalıdır.

Su ve el terlemesi: El terlemesinin de tıp dilinde bir hastalık adı olduğu söylenir Aşırı terlemeden dolayı veya ellerin ya da ayakların fazlasıyla suya maruz kalması sebebi ile tırnak yapısı incelir ve soyulmaya neden olur.

Takma tırnak, Protez tırnak: Takma tırnak da ya da protez tırnak da uygulanırken kullanılan yapıştırıcı nedeni ile tırnak hasar görür aynı zamanda uygulanan tırnağın kendi tırnak üzerini kapatıp havasız bıraktığından dolayı da tırnak soyulması yaşanabilir.

Kimyasal maddeler: Ev temizliğin de kullanılan malzemeler kimyasal olduğu için hem tırnaklara hem de deri üzerine zararlı olur. Tırnak soyulması gerçekleşir.

Bunları önlemek için ya da tam anlamıyla engel olunmasa da azaltmak için tırnaklar sürekli nemlendirici yardımı ile masaj yapılarak ovulmalı. Eğer mantar veya sedef hastalığı taşıyor ise doktor yardımı ile ilaçlar kullanılmalı. Temizlik yapılırken özellikle bulaşık yıkanırken kimyasal bulunmayan kokulu veya pudralı eldivenler kullanılmalı. İlaç tedavisi görülüp bu nedenden dolayı tırnakların zarar gördüğü belirlendi ise takviye ilaçlar kullanılmalı. Takmak tırnak sonrasın da düzenli el bakımı yapılmalıdır.

Tırnak Soyulması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6