Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı, Çoğunlukla ayakta ve ayak baş parmağında meydana gelen, özellikle ergenlik dönemi ve erişkinlik döneminde kişi veya kişilerin ortak sorunu haline gelmiş bir rahatsızlık türüdür. Tırnağın keskin tarafının dokuyu zedelemesi ve tahriş etmesi ile meydana gelen enfekte durumlarının doğru tedavi edilememesi sonucunda süreklilik gösteren apse türleri meydana gelebiliyorken, doğru şekilde kesilmeyen tırnaklar, özellikle yanlış ayakkabı seçimleri tırnak batığına sebebiyet vermektedir. Çoğu tırnak batığı vakası yaşayan kişi veya kişiler sonucu cerrahi müdehalede aramaktadırlar.

Günümüzde tırnak batması ameliyatları yaptırmak artık çok kolay ve iyileşme süreci kısa olan bir operasyon türü olup; tekrarlama durumu, operosyon yapıldıktan sonraki bakım ve doğru uygulamalarla ortadan kaldırılabilmektedir. Tırnak batığı tedavi şeklinde son safha da yer alan tırnak batması ameliyatı kısa süren başarılı operasyon sayesinde kişi veya kişilerin uzun süreli rahatlamasını sağladığı için tercih sebebidir.


Tırnak batması müdahalesi iki şekilde ele alınır?

  • Tırnak batması erken tedavi,
  • Tırnak batması son evre tedavi.

Tırnak Batması Erken Tedavi Nasıl Yapılır?


Tırnak batması durumunun ilk gelişmeye başladığı evre olan erken evre durumunda, ameliyatsız müdahale edilebilmektedir. Bu müdahale türü tırnağın deriye batmakta olan kısmı düz şekilde kesilerek deri içerisine batarak uzamasını engelleyecektir. Eğer oluşmuş bir enfeksiyon durumu var ise antibiyotik tedavisi uygulanarak kısa sürede tırnak ve parmak eski sağlıklı durumuna getirilebilir. Günümüzde erken tırnak batması durumu oluşmuş kişiler için özel üretilmiş medikal bir aparat bulunmaktadır. Bu aparat, iki ucu kancalı ve orta kısmı sert, elastik bir ürün olup, sorunlu tırnağın sağ ve sol kısmından kancaları takarak uygulanmaktadır. Bu uygulama sonrası, uzamaya başlayan sorunlu tırnak aparat sayesinde tırnağın ete veya deriye batmadan uzamasını sağlamaktadır.


Tırnak Batması Son Evre Tedavi Nasıl Yapılır?


Tırnak batması sorunu olan kişi veya kişiler, ilk evre yani henüz gelişmemiş evre içerisinde iken hekim kontrolüne gitmeyerek veya süreklilik halinde tekrarlama devam ediyor olarak bu problemi yaşıyor ise ameliyat ile yani tırnak batması ameliyatı ile çözüm bulabilmektedirler. Tırnak batması ameliyatı, deri içerisine batmış ve hatta et içerisine girerek burada ilerlemekte olan tırnağın komple olarak deriden ayrılarak sökülmesi ile gerçekleştirilmektedir. Günümüz döneminde ağrısız şekilde gerçekleştirilebilen bu operasyon, hemen hemen her klinik ve hastane de gerçekleştirilebilir. Tırnak batması ameliyatı, batık tırnak oluşan parmağın uğuşturularak işlem sağlandığından, hasta kişi kesinlikle acı hissetmez ve kolay şekilde sorundan kurtulur. Asıl olan ve zor olan konu ise operasyon değil sonrasındaki bakım durumudur.


Tırnak Batması Ameliyatı Sonrası Süreç

Tırnak batması ameliyatı olmuş olan hasta, ilk gün pansumanlı olan parmağını kullanmamalıdır. Şayet batık tırnak ağakta ise; ameliyat işlemi görmüş ve pansuman yapılmış parmağın bulunduğu ayak kalp seviyesi üzerinde tutulmalıdır. Pansumanın devam ettiği süreç içerisinde, ayak tarağını sıkmayan, rahat ve düz bir ayakkabı veya terlik seçilmelidir. İyileşme süreci boyunca her türlü dezenfektasyon sağlanarak, ameliyat olunmuş olan bölgeyi enfeksiyon türü durumlardan korumak gerekmekte olup, ameliyat sonrası pansuman bandajını aşacak şekilde oluşan kanama durumlarında derhal hekim kontrolünde bulunmak üzere sağlık birimine başvurulmalıdır.

Tırnak Batması Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küt Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Küt Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Elde Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Elde Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Güncel

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6