Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak morarması görülen insanlarda bu durum tırnakların sağlıksız olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Çünkü sağlıklı tırnaklarda bu gibi durumlar meydan gelmez. Tırnak morarması bazı insanlarda bir meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Kişilerin yaptıkları işler eğer tırnaklara zarar veriyor ise bu durumda tırnakların morarması yapılan iş ile alakalı olmaktadır. Ellere oranla ayak tırnaklarında karşılaşılan tırnak morarmasının çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Tırnak morarması sorununa tıbbi olarak siyanoz adı verilmektedir. Bu durum öncelikle tırnaklarda kalınlaşma ile başlayarak yavaş yavaş morarma haline geçer. Tırnak morarması, sağlık problemlerinin yanında ayrıca insanlarda estetik olarak sorunlar aniden olur. Çünkü bazen tırnaklar komple morarabilir. Tırnak morarması hem çocuklarda hem de yetişkinlerde aynı oranda görülmektedir. Yani bu durum yaş gruplarına göre farklı oranlarda görülmez. Tırnak morarması sorunu olan insanlarda bazen farklı hastalıklarda olabilmektedir. Hatta bazen bu durum farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkar.

Tırnak morarmasına neden olan en temel durum kişinin vücudundaki oksijenin her bölgeye yeterli olarak ulaşmamasıdır. Bu durum ise daha çok kansızlık durumlarında ortaya çıkar. Bunun yanı sıra kimi zaman krizlere girerek yeterli olarak nefes alamayan astım hastalarından yeterli oksijenin alınamaması gibi bir durum nedeni ile tırnak morarması sorunu meydana gelebilir. Bu durumda nefes alma sıkıntılarının da tırnak morarması sorununa neden olabileceğini söyleyebiliriz. Eğer bu gibi sorunlarınız var ise astım hastalığını ya da nefes almanızı engelleyen diğer hastalıkları doktorunuz ile paylaşmalısınız. Bunun yanında tırnak morarmasına neden olan bir diğer durum ise tırnaklarda mantar hastalığının başlamasıdır. Bu durum daha çok enfeksiyon hastalıkları arasında yer alan ve zamanla daha da çok artan bir problemdir. İlk olarak morarma olarak ortaya çıkan bu durum yavaş yavaş tırnaklarda pullanma olarak etkilerini göstermeye devam edecektir. Bu durumlarda kişilerin gerekli olan muayeneleri yaptırması ve bu şekilde sorunu çözmesi birçok problemi ortadan kaldıracak ya da önleyecektir. Eğer tırnak morarması kişinin ayaklarında meydana geliyor ise bu durumda soruna neden olan şey kişinin kullandığı ayakkabılardır. Çünkü kalitesiz ve sağlıksız malzemelerden yapılmış olan ayakkabılar kişilerde ayağı sıkar ve bakteri artışına neden olur. Bu durumlarda başta tırnaklar olmak üzere ayaklar ve parmaklar zarar görür. Bu nedenle ayakkabı seçimi çok önemlidir. Kadınlarda bu durum topuklu ve ucu sivri ayakkabılar giyildiği için görülmektedir.


Tırnak morarmasının tedavisi nasıldır?


Tırnak morarması için yapılması gereken tedavilerin tam olarak belirlenebilmesi için öncelikle bu sorunun tam olarak nedeninin belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü tırnak morarması eğer kişilerde içsel hastalıklardan kaynaklanıyorsa yapılan tedaviler daha çok kişinin bu hastalıkları üzerine olacaktır. Yani sorun eğer astım hastalığından ya da diğer nefes darlığına neden olan hastalıklardan kaynaklanıyorsa kişide bu durumların ilk olarak tedavi edilmesi gerekir. Bir diğer tedavi ise kişilerin tırnağında meydana gelmiş olan bakterilerin sürekli olarak öldürülmesi ve olası mantar sorunlarının ortadan kaldırılmasıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra tırnak morarması kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Son olarak ise kişinin kullanımı olduğu ayakkabıların daha sağlıklı olanlar ile değiştirilmesi tedavinin bir parçası olacaktır. Eğer mevsimler uygun ise kişinin açık ayakkabılar tercih etmesi sorunu azaltacaktır.

Tırnak Morarması Yorumları

soru

Kapar

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Kısa süre önce tırnağım da morarma meydana geldi. Ancak zaman geçtikçe bu morarma artış göstererek tırnağımı kaplamaya başladı. Bu durum ciddi bir hastalığın habercisi olabilir mi tehlikesi var mı ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
cevap

Berdan

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhabalar tırnak darbe aldıktan sonra deri altı kanama oluşması ile morarma başlar. Tırnaklar güçsüz olduğundan dolayı morarma ile tırnak düşmesini tetikler. Önemli birşey yoktur. Geçmiş olsun.

cevap

Çırağ

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba tırnak morarması görülen insanlarda bu durum tırnakların sağlıksız olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Tırnak morarması için yapılması gereken tedavilerin tam olarak belirlenebilmesi için öncelikle bu sorunun tam olarak hangi nedenden kaynaklanıyor onu belirlemek gerekir. Giyilen ayakkabının kalitesi ve seçimi önemlidir. Doktor kontrolünde tedaviyi sürdürmelisiniz. Aynı zamanda başka hastalıklardan oluşmuşsa detayli araştırılır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Yarası Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Eti Yeme Zararları Nedir?

Tırnak Eti Yeme Zararları Nedir?

Tırnak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Travmatik Tırnak Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Elde Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Elde Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6