Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi
08 Temmuz 2024

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi

Tırnak çekilmesi, tırnakta meydana gelen enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu işlem genellikle ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir ve doktor muayenehanesinde veya bir klinikte uygulanabilir.

Tırnak Çekilmesi Yöntemi

Tırnak çekilmesi işlemi, sadece hasar görmüş veya hastalıklı kısmın alınmasıyla uygulanır. Eğer tırnağın tamamı hasta veya enfeksiyonlu ise tamamı çekilebilir. Bu işlem çoğunlukla ağrısız olarak gerçekleştirilir. Doktor, ilk olarak iltihaplı tırnağın etrafındaki sağlıklı cildi koruyacak bir yara bandı yapıştırır. Daha sonra üre içerikli bir pomad tırnak yüzeyine sürülür ve uygun bir bandajla kapatılır. Pomadın uygulanmasından sonra, tırnağın yumuşaması için bir hafta veya on gün kadar beklenir. Bu süre zarfında bandajın ve tırnağın kuru tutulmasına özen göstermek gerekir.

Tırnak yumuşadıktan sonra doktor, kimyasal maddenin uygulandığı tırnağı ya tamamen yatağından ayırarak alır ya da sadece hastalıklı kısmı keser.

Tırnak Çekildikten Sonra Yapılması Gerekenler

Tırnak çekildikten sonra, açıkta kalan bölge mutlak suretle kuru tutulmalıdır. Bu bölgeye dikkat edildiği takdirde, 15 gün içinde iyileşme gösterir. El tırnaklarının yeniden uzaması yaklaşık 6 ay sürerken, ayak tırnaklarının uzaması bazen bir buçuk seneyi bulabilir.

Tırnak Çekilmesinin Gerektiği Durumlar

Tırnak çekilmesi işlemi, tırnağın olması gereken boyutundan fazla büyümesi, kalınlığının artması veya yoğun mantar enfeksiyonu gibi durumlarda uygulanır. Bu işleme doktorlar genellikle ender olarak başvurur. Tırnak çekildikten sonra hastalıklı bölge alındıktan sonra, geri kalan iltihaplı bölgeye mantar kremi uygulanarak veya ağızdan alınabilecek mantar ilacıyla tedaviye devam edilir.

Enfeksiyon Riskini Azaltma Yöntemleri

Tırnak çekildikten sonra yara kuru tutulup enfeksiyon kremi uygulanmazsa, yara enfeksiyon kapabilir. Bu bölgeyi kuru ve temiz tutarak, antibiyotik merhem uygulayarak enfeksiyon riskini azaltabilirsiniz. Eğer enfeksiyonu tam olarak geçiremezseniz, yeni çıkan tırnak da enfeksiyondan etkilenebilir.

Tırnağın çekilmesi, iltihaplı bölgeye doğrudan antibiyotik krem uygulanmasına imkan sağladığından, hasta bölgenin iyileşme oranı yüksektir. Bu işleme ciddi tırnak enfeksiyonlarında başvurulur ve iyileşme olasılığı oldukça yüksek bir yöntemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi