Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak tırnak kırılması, tırnakların her geçen gün zengin vitamin ve minerallerden yoksun kalması veya dışsal faktörlerden kaynaklı zayıflama ve bunun sonucu olarak kırılmasıdır. Tırnak kırılmasının sebepleri arasında rastlanan en yaygın nedeni vitamin eksikliğidir. Özellikle tırnak ve saç vitamini olarak malum biotin (B7 vitamini-H vitamini) eksikliğinde, demir noksanlığı, kalsiyum, magnezyum ve çinko eksikliğinde tırnaklar kolaylıkla kırılır. Bilimsel olarak en bilineni ise durumda olan biotin eksikliğidir olmasıdır. Bunun dışarısında çok hastalıkta tırnak kırılması problemi görülebilmektedir. Bu sağlık sorunları, hipotiroidi, hipertiroidiiiii, kronik kalp-akciğer hastalıkları, tırnak civarı dağılan sedef hastalığı, tırnak mantarı, uzun devam eden sistemik inflamasyon hastalıklar.


Beslenme nedenlerine bağlı tırnak sorunları; 


Proteinden eksik beslenmede keratin sentezi azaldığı amaçlı tırnaklar yumuşayarak kırılır. Çok kez oje tüketimi tırnağın havasız kalmasına, asetonda yıpratıcı tesiri sebebiyle tırnak kırılmasına neden olabilir. Tırnak ile ilgili çoğu kimse çok titizdir. Tırnaklarda beyazlıklar, eğrilikler, tırnak batmaları, tırnak kırılmaları tırnaklarda rastlanan evrensel problemlerdir. Bunların dışarısında ek olarak önemli bir sorun de çocuklarda tırnak yemek alışkanlığıdır. Toplumumuzda çok yaygın durumda olan bu vaziyet sizlere yalnızca estetik bağlamda değil, bedenin sağlığıyla alakalı de veriler verir. Tırnak ile ilgili birçok kimse "tırnak bakımı ne şekilde yapılmalıdır?" sualinin cevabından habersiz. Bu konudaki eksik bilgi ve tecrübe tırnak kırılmalarının lider sebepleri içinde koltuk almaktadır.

Bedenin iyilik durumu amaçlı doğru beslenme çok mühimdir. Beslenme yardımıyla yaşam sürenizi uzatmak veya daraltmak ve sıhhatli hayatını sürdürmek sizin ellerinizde. Yukarıda tırnak kırılmalarının en yaygın karşılaşılan nedenlerinden birinin demir eksikliği olduğunu belirtildi. Peki "demir eksikliği ne türlü giderilir?" ile ilgili neler yapılabilir. Gerek çocuklardaki demir eksikliği olsun gerekse de yetişkinlerde olsun demir eksikliği yalnızca tırnak kırılmalarına değil, sıhhat bakımından ek olarak çeşitli ve önemli sıkıntılara neden olabilmektedir. Bu ve böyle tüm problemlerin üstesinden gelebilmek yeterlidir demir minerali alımıyla sağlanabilir. En sık sık demir içerir besinler kırmızı et ve yeşillik diye deyim edilen yeşil sebzelerdir. Tırnaklarınızın faydasına olacak durumda olan diğer bir husus da yeterlidir miktarda su içilmesidir. Uzman olanlar bu konuyla alakalı gündelik aşağı yukarı "2 litre" su içilmesini önermektedirler. Su içmek genel olarak sıhhat bakımından toksik maddeleri uzaklaştırdığı amaçlı son derece yararlı bir alışkanlıktır.


Tırnak kırılmaları nasıl engellenebilir?


Ciddi meselelerden meydana gelen tırnak kırılmaları alakalı sıhhat sorununun rehabilitasyonu inşa edilerek önlenebilir. Beslenme bozukluğundan kaynaklana bir tırnak kırılması var ise perhizinize uyarı ederek problemi çözümleyebilirsiniz. Bunların dışarısında aşağıdakilere de bir göz atın;
  • Sık sık ıslatmama konusunda dikkatli olun
  • Ev temizliğinde kullanılan deterjanların tırnaklarınıza temasını önlemek amaçlı eldiven kullanın (İçi pamuklu olanları seçin)
  • Tırnaklarınıza jojoba yağı veya zeytinyağıyla masaj yapabilirsiniz. Bunun için ilaveten çuha çiçeği yağını da seçim edebilirsiniz. Tırnak kırılmalarını önleyecektir.

Tırnak kırılmasında iyileştirme süreci


İlk öncesinde kırılmanın nedeni araştırılır belirlenmiş bir neden varsa düzeltilir. Kişinin diyetiyle aldığı protein azsa arttırması önerilir, guatr veya kalp hastalığı varsa iyileştirme edilir. Bütün bunların yakınında alımı pratik ve uygun fiyat durumda olan biotin rehabilitasyonu eklenir. Kırılmanın şiddetine yönelik tercih olarak ise 2 mg veya 5 mg'lık tabletlerden gün içerisinde bir adet alınması önerilir. Biotin kırılmaları azalttığı gibi tırnağın uzama hızını da arttıran bir vitamindir. Etkinliği ile ilgili biyolojik bilgi olmasa da tabletle rehabilitasyona ilaveten biotinli tırnak kremleri kullanılabilir.

Ayak Tırnağı Kırılması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Çocuklarda Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Eti Yeme Zararları Nedir?

Tırnak Eti Yeme Zararları Nedir?

Güncel

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

Tırnak Ameliyatı Sonrası ve Riskleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6