Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Batması, pek çok kişide rastlanan ve bu kişilerde günlük aktivitelerinin yanı sıra yürümeyi kısıtlayacak derecede rahatsızlık vererek ağrıya sebep olan bir durumdur. Ayak parmaklarının tamamını etkisi altına alabilecek bu sorun sıklıkla ayak baş parmağında kendini gösterir. Tırnak batması genellikle tırnağın uzama aşamasında uzayan tırnağın iki taraflı veya tek taraflı olarak derinin iç kısmına doğru uzamasıyla meydana gelen enflasmasyon neticesinde, tırnak etrafında bulunan doku tırnağın direk olarak üzerine ilerler. Tırnak normal şartlarda tırnak kökünde ve deri altında yer alan germinal matriks adı verilen kısımda oluşturulup tırnak yatağı adı verilen parmağın üst kısmından yukarıya doğru uzar. Anca bazı durumlarda ise tırnağın uç bölümleri yan kısımlarından deriye batarak gömülür ve bu bölümde reaksiyon başlatılırken bazı durumlarda da yalnızca kenarlarda olmaksızın tüm tırnak yatağında tırnak batık hale gelir. Her iki türde de belirtiler parmakta şişme ve ağrılarla kendini gösterir. Tırnak batmasının gerçekleştiği kısımda bazı durumlarda enfeksiyon veya kanama meydana gelebilir. Bu durumda özellikle ayakkabı giymek kişilere ızdırap verici olurken bu problem şeker hastalarında ise geç anlaşıldığı zamanlarda hastanın ayağını kaybetmesine bile neden olabilmektedir.


Ayak Tırnağı Batması Neden Olur?

 • Tırnaklarda mantar hastalığının var olması
 • Ayak tırnaklarının derin ve yanlış kesilmesi
 • Ayak tırnaklarının devamlı darbe alması
 • Ayağı rahatsız eden sivri ve dar dar burunlu ayakkabı giymek
 • Gebelik ve doğumdan sonra meydana gelen ödemler
 • Aşırı derecede kilo almak

Ayak Tırnağının Batması Nasıl Engellenir?


Tırnak batmalarını önlemek amaçlı ayak tırnaklarının dibinden kısa kesilmemesi, düz kesilmesi ve uygulanan kesimin ardından törpülenerek düzeltilmesi oldukça önemlidir. Giyilen ayakkabının burun kısmının dar olmasından ve ayağı sıkan ayakkabılardan uzak durulması önerilmektedir. Ardından ayakları ıslak ve nemli bırakılmaması, parmak kenarlarının kabuklanması ve kurumasına bağlı çatlakların meydana gelmesine mâni olmak gerekir. Nedeni ise nemli ve ıslak kalan tırnak uçlarında üreyen mantarlar ayak tırnaklarında mantar hastalığına neden olarak tırnaklar kalınlaşarak sertleşip deride batmalara neden olacaktır. Genellikle spor yaparken giyilen ayakkabıların sağlıklı seçilmesi oldukça önem taşımaktadır. Ayrıca tırnaklar uzadığında kenarlarından başlayarak düz kesim yapılmalıdır. Tırnak batma problemi çocuklarda daha çok rastlanmaktadır. Çocuklarda rastlanan bu sorun doğumdan sonra meydana gelerek ömür boyu sürebilmektedir.


Ayak Tırnağı Batması Tedavi Şekli


Ayak tırnağı batması ile gerçekleşen rahatsızlığın tedavisi henüz yeni başladığı anlarda daha cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmadan gün içerisinde tırnağa 3-4 defa ılık su içerisinde bekletilerek, antiseptikler yardımıyla tırnağın temizlenmesi ve antibiyotik içerikli kremler veya ağız yolu ile alınan antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Yine batan tırnağı sıcak su içerisinde bekleterek yumuşamasını sağladıktan sonra antiseptik uygulamak ve tırnağın üzerini pamuk yardımıyla kapatmak oldukça faydalıdır. Bu işlem tırnak ve deri arasında tampon vazifesi görmesinden dolayı tırnağın batmadan uzamasına yardımcı olur. Uzayan tırnak düz kesim uygulanarak kesilmelidir. Tırnakta belli belirsiz hafif bir batma mevcutsa pamuk uygulamak yerine özellikle tırnak teli kullanılmalıdır. Tırnak telleri genellikle tırnakların çekilmesini önlemesinin yanı sıra batık tırnağın konveks biçimini kaldırarak, tırnak kenarlarını deriden ve tırnak yatağından hafifçe kaldırarak batmaya meyilli tırnağın batmasına engel olur. Tırnak teli uygulaması yaklaşık olarak bir ay boyunca uygulandığında batık tırnaklar üzerinde iyileştirici etkilere sahip olmaktadır. Ancak tırnak teli uygulaması iş gücü kayıplarına ve ağrı sebep olması nedeni ile fazla tercih edilmemektedir. Daha ileri boyutlara varmış tırnak batmaları sorunlarında ise batan tırnağın bir bölümü, tırnak yatağı ile batan derinin şişen kısı ile kesilmesi ve tırnak kökünün temizlenmesinin yanında fenol uygulaması, elektrokoter yardımıyla tahrip etme ve gümüş nitrat uygulama işlemleri yapılabilir.

Ayak Tırnağı Batması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Ayak Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6