Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir?

Yenmiş tırnaklar nasıl düzelir, tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocuklarda görülmekle birlikte yetişkinlerde de sık görülen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı tamamen psikolojik bir durumdur ve buna onikofaji denilmektedir. Kimi insanlar çok strese girdiklerinde, kimileri heyecanlandıklarında, kimileri de tamamen bunu alışkanlık haline getirdikleri için tırnaklarını yiyebiliyorlar. Tırnak yemekten kimse ölmez fakat bu rahatsızlık birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Çünkü gün içerisinde dış etkenlere en çok maruz kalan ellerimiz ve tırnaklarımızdır. Tırnaklarımızı yediğimiz takdirde buradaki bütün mikropları doğrudan vücudumuza almış oluruz. Buna bağlı olarak da birçok diş eti hastalıkları ve ağız içi enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalmış oluruz. Ayrıca mide ve bağırsaklarda parazit oluşumuna da sebep olabilir. Tırnak yeme alışkanlıklarının ruhsal etkileri de bulunmaktadır. Tırnağını yiyen kişiler, karşı taraftan stresli bir insan olarak algılanmaktadır.

Yenmiş tırnaklar nasıl düzelir, tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için eczanelerde losyonlar ve kremler bulunmaktadır. Ayrıca bu ilaçlar çocuklarda parmak emme alışkanlığının da bırakılmasına yardımcı olabilmektedir. Bunun dışında ellerimize ve tırnaklarımıza bakım yapmamız gereklidir. Çünkü bakımlı tırnaklar daima yenmiş tırnaklardan daha çekici görünmektedir. Bir diğer alternatif ise tırnaklarımızı yiyeceğimiz zaman hemen farklı işlerle uğraşmaktır. Tırnak yeme isteğimiz geldiğinde bunu hemen aklımızdan çıkarıp sevdiğimiz bir şeyle meşgul olmalısınız. Yenmiş tırnaklar nasıl düzelir, yine tırnak tedavisinde acı ojeyi de kullanarak, tırnak yeme alışkanlığımızı azaltılabilir. Tırnak yemeyi yavaş yavaş bıraktıktan sonra uzayan tırnaklarınızı ucundan kesin. Böylece yiyerek kötü bir görüntü oluşturduğumuz tırnaklarımızı güçlendirebiliriz.


Yenmiş tırnaklar nasıl düzelir

 • Tırnaklarınız ve etleriniz yediğiniz için paramparça olduğundan taze limon kullanırsanız canınız çok yanacaktır. İlk başlarda limon yağı kullanmalısınız. Her gece yatmadan önce limon yağı, Hindistancevizi yağı veya menekşe yağını bol bol tırnak ve etlerinize sürerek 15-20 dakika kadar bekleyip, el kremi sürüp ovuşturun.
 • İlk başlarda unutup, bir süre daha oynamaya devam edebilirsiniz. Tırnaklarınızla o yüzden evde olduğunuz zaman, ellerinize evde bulabildiğiniz herhangi bir eldiveni takmalısınız. Yememek için eldiven takıp gezmeniz daha faydalı olacaktır. Yok yine de dayanamıyorum diyorsanız eğer, bütün tırnaklarınızı hava alan delikli yara bantlarıyla bantlayıp o şekilde geziniz.
 • Yaralar iyileşmeye başladıktan sonra kullandığınız limonları atmayıp, biriktirin ve gidip gelip parmaklarınızı limonlar ile ovun.
 • Tırnaklarınızı yemeseniz de ilk 3 ay sürekli kırılacaktır. Çünkü uzun yıllar oynadığınız için tırnaklar zayıf düşecektir ve hem yamuk yumuk, şekilsiz çıkar hem de zayıflıktan kırılabilir. Bunun için de koruyucu ürünler kullanmalısınız.
 • İlk zamanlar tırnaklarınızı uzatmayın, bekleyin. Tırnak etin boyuna ulaşsın ama daha fazla uzatmayın, hep parmak ucunuzdaki et hizasında kesin ve sakın törpülemeyin.
 • Her yerde satılmakta olan takma tırnaklardan takabilirsiniz. Adi, ucuz bir markanınkini düştükçe yenisini takabilirsiniz.
 • Ellerinizi zeytinyağı ve şekerle ovup peeling yapınız ve bol krem kullanın, elleriniz yumuşacık olsun yoksa yenmiş etler kuruduğunda kalkacak ve kötü bir görüntü oluşturacaktır.

Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir Yorumları

soru

Tüner

28 Ağustos 2018 Salı

İki yıl boyunca tırnak yeme hastalığım vardı. Tırnaklarımı çok yediğim için şuan şekillleri çok bozuk hatta hiç uzamıyor. Şuan bu hastalığımdan kurtuldum ancak tırnaklarım görsellik olarak güzel durmuyor. Tırnaklarımın eski haline dönmesi için ne yapmam gerekiyor

Cevap yaz
cevap

Sulbi

06 Eylül 2018 Perşembe

Tırnak yeme sorunundan kurtulduğunuz takdirde tırnaklarınızın doğru bir şekilde çıkmasını sağlamak için bir takım krem ve losyonları kullanabilirsiniz. Ayrıca hijyen kurallarına ve tırnak temizliğine mümkün mertebe dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca tırnaklarınızın yalnızca uç kısmını keserek tekrardan eskisi gibi düzgün bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. Bu önlemleri aldığınız takdirde tırnaklarınızın düzgünce uzayacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6