Tırnak Çökmesi Tedavi Edilebilir mi?
10 Temmuz 2024

Tırnak Çökmesi Tedavi Edilebilir mi?

Tırnak Çökmesi

Bir bireyin sağlıklı olduğunu anlamanın yollarından biri, tırnaklarının durumuna bakmaktır. Tırnaklarda görülen bazı problemler, örneğin tırnak çökmesi, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Hem sağlık hem de estetik açıdan kişiler birtakım sorunlar yaşayabilir. Tırnak çökmesi probleminin başlıca nedeni beslenme yetersizlikleridir. Kişi yeterli beslenmediği ve vücudunun ihtiyacı olan gerekli besinleri almadığı takdirde, tırnaklarda sarı renkler oluşur ve zamanla tırnak çökmesi meydana gelebilir. Bunun yanı sıra bazı hastalıklar, fiziksel darbeler ve kullanılan bazı ilaçlar da tırnak çökmesine ve tırnakta birtakım sorunlara neden olabilir.

Bu konu hakkında yapılması gereken ilk şey, kişinin tırnaklarını dikkatlice incelemesi ve oluşan tırnak çökmesini gözlemlemesidir. Eğer tırnaklar dokunulduğunda kolayca kırılıyor veya herhangi bir delik ya da çukur var ise, bu durum ciddiye alınmalı ve vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Tırnak Çökmesi Tedavi Edilebilir mi?

Çukur tırnaklar, içteki problemlerin bir belirtisidir. Eğer bütün halinde bir çukurlaşma varsa, bu durum genellikle fazla su tutulumu ile alakalıdır. Ayrıca, demir eksikliği, Hemokromatozis (karaciğerin vücutta fazla demir tutmasıyla gerçekleşen bir karaciğer hastalığı), kalp hastalıkları gibi nedenlerden dolayı tırnak çökmesi meydana gelebilir.

Tırnaklarınız ve sağlığınız bazen paralel seyir gösterir; sağlık problemlerinden kurtulan kişilerin tırnakları da normale döner. Tırnak çökmesi ve benzeri durumlar, ölümcül hastalıkların belirtisi olabileceği asla unutulmamalıdır. Doktora gidildiğinde, yapılacak muayenenin ardından tırnak çökmesinin tanısını koymak için birtakım tahlil ve tetkikler istenebilir. Bu tahlillerin sonucunda nasıl bir iyileştirme süreci planlanacağı belirlenir.

Doktor ilaç kullanımı önerebilir. Bunun yanı sıra destek amaçlı jel ve losyon kullanımı tavsiye edilebilir. Aşağıdaki önerilere dikkat etmek de önemlidir:

  • Dengeli ve yeterli beslenme
  • Düzenli tırnak bakımı
  • Fiziksel darbelerden kaçınma
  • Stresten uzak durma

Sağlıklı günler dileriz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nupelda

21 Mayıs 2024 Salı

Merhaba zaman zaman tırnaklarımın çöktüğünü görüyorum. Bunun protein ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklandığını söylüyorlar. Tırnak çökmesine karşı neler yapabilirim?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nupelda,

Tırnakların çökmesi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir ve bu durumun temel nedenini anlamak için bir doktora danışmanız en iyisidir. Ancak genel olarak, beslenme düzeninizi gözden geçirmeniz faydalı olabilir. Protein ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin. Süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, badem ve balık gibi besinler iyi kaynaklardır. Bunun yanı sıra, tırnak bakımınıza da dikkat edin; düzenli olarak nemlendirici kullanmak ve tırnaklarınızı korumak önemlidir. Eğer sorun devam ederse, bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir. Sağlıklı günler dilerim!

2. Cevap
cevap

Vekkad

Aile hekiminize giderek ücretsiz olarak tam kan sayımı testi yaptırabilirsiniz. Tam kan sayımı testinde vitamin ve mineral eksikliğiniz olup olmadığı ortaya çıkar. Eğer ihtiyacınız varsa doktorunuz vitamin takviyesi reçete edecektir. Ayrıca tırnak yüzeyine zeytinyağı sürmek, bol yoğurt yemek de tırnakları güçlendirir. Geçmiş olsun

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kararması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?