Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protez tırnak, kişinin sahip olduğu doğal tırnağının üzerine yapılan işlemdir. Bir diğer adı olan yapay tırnak olarak da bilinmektedir. Hem el ve hem de ayak tırnakları için kullanılmaktadır. Sadece ellerinde ya da ayaklarında mantar gibi zührevi hastalıkları olan kişilere tavsiye edilmemektedir.

Protez tırnak, rahat kullanımı sayesinde genelde kadınların el tırnakları için tercih ettiği bir yöntemdir. Estetik açısından güzel bir görünüme sahip olması kadınlar tarafından kullanımını artırmaktadır. Tamamen doğal bir görünüme sahip olduğu için doğal tırnaktan ayırt etmek neredeyse mümkün değildir. Üzerinde işlem yapımı örneğin oje sürümü çok kolaydır. Tırnak makası kullanılarak kişinin arzusuna göre uzunluğu ya da kısalığı ayarlanabilmektedir. Düzenli olarak bakımları yapıldığında uzun süreli kullanım için idealdir. Gerekli hijyen sağlandığında protez tırnağın kullanım süresi 3 ile 4 haftayı bulabilmektedir. Mevcut tırnaklar yaklaşık olarak birer aylık süreler ile bakıma alınmalıdır. Bakım sonrası tekrar protez tırnak kullanımına devam edilebilir.

Protez tırnak kullanımına ihtiyaç duyan kişilerin başında genelde tırnak yeme problemi olan kişiler gelmektedir. Sırayı tırnak yapısı hassas ve sürekli kırılma, çatlama gibi tırnak problemi yaşayanlar kişiler takip etmektedir. Bunların yanı sıra yanlış oje kullanımından kaynaklı tırnakları sürekli sararan kişiler tarafından da protez tırnaklar çok rağbet görmektedir.


Protez tırnak uygulaması iki farklı yöntemle yapılmaktadır


Kişinin kendi tırnağının üzerinde özel bir jel sürülerek yapılan uygulamalardır. Bu uygulama bir diğer adıyla jel tırnak olarak da bilinmektedir. Tırnağa törpü yapıldıktan sonra özel jel sürülür ve kuruması beklenir. Tekrar törpü yardımıyla tırnak üzerindeki fazla katman alınır. Üzerinde istenilen işlem (Oje vb.) uygulanır ve protez tırnak kullanıma hazır hale gelir.

Kişinin kendi tırnağının uç kısmının üzerine takma tırnak gibi takılarak yapılan uygulamalardır. Takılan ilave tırnağın boyu ayarlanarak özel yapıştırıcı ile mevut tırnağın üzerine yapıştırılır. Tırnağa törpü yapıldıktan sonra üzerinde istenilen işlem (Oje vb.) uygulanır ve protez tırnak kullanıma hazır hale gelir.

Protez tırnak fiyatları yaklaşık 30 TL ile 100 TL arası değişmektedir. Farklı marka ve modellerde çeşitleri bulunmaktadır. İnternet üzerinden sipariş, tırnak bakım merkezlerinden ya da eczanelerden kolaylıkla temin edilebilir.

Protez tırnak uygulamasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kişinin parmak yapısı ve tırnak şeklidir. Her tırnağa göre özel olarak tasarlanmış protez tırnaklar bulunmaktadır. Protez tırnağı takma tırnaktan ayıran en önemli özellik tırnağın dibinden itibaren değil sadece uç kısmına ilave yapılarak takılmasıdır. Böylelikle mevcut tırnağın hava alması ve büyümesi engellenmemiş olur. Mevcut tırnak sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Uygulama kişinin el becerisine bağlı olarak yaklaşık yarım saat ile bir saat arası sürmektedir. Kişinin kendisinin de uygulayabileceği gibi tırnak bakım merkezlerinde de destek alınabilir.

Protez tırnaklar kullanılırken tırnaklar kimyasal maddelere temas etmemelidir. Örneğin kadınlar, bulaşık yıkarken ya da temizlik yaparken kesinlikle eldiven kullanmalıdır. Bunun yanı sıra şampuan ya da sabun gibi maddelerden etkilenmez.

Protez tırnaklar çıkarmak için özel sıvılar kullanılmaktadır. Bu sıvılar protez tırnaklar ile satılmaktadır. Protez tırnak çıkarıldıktan sonra tırnak yüzeyinde görülen incelmeler kalıcı değildir. İncelen tırnak yüzeyi bir müddet sonra kendine gelecektir.

Protez tırnaklar takıldıktan sonra kişi günlük hayatına çok rahat dönebilir. Bilgisayar, araba, daktilo kullanımı gibi işlemler rahatlıkla yapılabilir.

Protez Tırnak Yorumları

soru

Mücteba

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Protez tırnak halk arasında yapay tırnak olarak da bilir. Ayak ve el tırnaklarında mantar gibi hastalıklarda kullanılır. Bunun yanı sıra kadınların estetik açıdan el tırnaklarında kullandıkları bir tırnaktır. Hem rahat kullanımı hem doğal görünümü hem de üzerine ojenin rahatlıkla kullanılmasından dolayı kadınlar sıkça kullanırlar. Ayrıca tırnak yeme problemi olanlarda kullanabilir.

Cevap yaz
cevap

Asgar

21 Ağustos 2018 Salı

Her ne kadar kadınlar bunu süs gibi kullansada hastalık için kullanılsın diye yapılmıştır. Enteresan yanı daha çok süs olarak kullaniliyor olması

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağının Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Morarması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Tırnakta Dikey Çizgilerin Sebepleri

Güncel

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnak Eti Bakımı Nasıl Yapılır?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Tırnaktaki Beyaz Lekeler?

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6