Bebeklerde Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Tırnak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde tırnak mantarı, genellikle bebeğin yapısına göre değişiklik gösterir. Doğumsal olarak sebeplerden dolayı mantar bebeğin idrarında ve dışkısının olduğu bölgelerde bulunabilir. Ayrıca bu mantar parlak renkli, kızarık şekilde kendini gösterir. Mantar enfeksiyonuna bağlı bakteriler ikinci dönem enfeksiyonunu artırmaya başlar. Pişik olmuş çocuklarda daha çok idrar yolları bölgesinde görülen mantar hastalıkları, bebeğin bez bölgesi tahriş olması ile kana karışarak pişik vakalarını arttırır. Genelde pişik olmuş bölgelerde mantarlar kırmızı zemin üzerinde oluşum iltihap ile sıvılı iltihaplanmalar görülür ise kabuksuz yaralar şeklinde kendini gösterir. Kızarık bölgeden alınacak küçük bir parçanın mikroskobik incelemeleri sonucunda mantar hastalığının teşhisi konulmuş olur. Genelde küçük bebeklerde sindirim sisteminde oluşan problemlerden dolayı bebeklerin ilk ikinci haftasında ağız içlerinde mantarlar lezyonlar halinde görülür. Vücudun direncini göre ağız içinde seyreden mantar hastalığı kana karışması ile akciğer enfeksiyonu ve diğer enfeksiyonları sebep olur ve büyük riskler içerir. Bebeklerde bulunan tırnak bölgelerindeki dermatolojik hastalıklar sebebiyle burada bulunan mantar hastalıkları kendini göstermektedir. Mantar hastalığının bir diğer şekli olan tırnak mantarı tırnak hastalıkları arasında ortaya çıkan onikomikoz hastalığı ile ifade edilir. Yani tırnak hastalıkları mantar ile alakalı olduğundan dolayı kişiden kişiye bulaşmaktadır. Bu hastalık doğum sonrasında ortaya çıkar ve bazı durumlarda ise kalıtsal hamilelik döneminde ortaya çıkan sorunlar arasındadır.


Bebeklerde tırnak mantarının görülme şekli


Bebeğin elini emmesi, yani parmağını emmesi sonucunda tükürüğünün yaptığı iritasyon sebebiyle tırnağın üzerinde bulunan pilağın yapışık olan tırnaktan ayrılması ile bu bölgelerde bakteriler meydana gelir. Bu bakterilerin mantar gibi çoğalan yaygın olan hastalık oluşturur. Bebeklerin tırnaklarında bulunan tırnak yapısı tırnak ile etinin bulunduğu bölge geriye doğru çekilir. Bu çekinme sonucunda ise mantarlara o bölgede yerleşir. Çocukta bulunan emme alışkanlığı ile bu hastalık diğer parmaklar arasında sürerek; yayılmaya devam eder. Dermatofit bağlı olarak onikomikoz hastalığı yani mantar hastalığı çocuğun yetişkin olma yaşına kadar devam eder. Mantar bulaşıcı olduğundan dolayı diğer parmaklara sıçrayabilir. Bu hastalığın tedavisinde ise kremler kullanılarak o bölgenin tedavi edilmesi sağlanır. Ayrıca kullanılan ilaçlar çocuğun kilosuna göre değişiklik gösterir tedavi süresi yaklaşık olarak 2 ay sürmektedir. Ancak bu bakteriyel hastalık çocukta tekrar oluşmaktadır. Enfeksiyon hastalıklarından dolayı da mantar hastalığı çok kolay yayılmaktadır.


Bebeklerde tırnak mantarında dikkat edilmesi gerekenler


Bebeklerde bulunan tırnak mantarının tükürükler sebebiyle yayıldığı bilinmektedir. Bu mantarlardan çocuklarımızı korumak için çeşitli kremler kullanarak; tırnak ve etrafında iyileşmeler sağlayabiliriz. Başka hastalıklara sebebiyet vermemesi için mantar hastalığı için pediyatrik doktorlara görünerek; tırnakta bulunan mantarların giderilmesi için tedavi uygulanması sağlanır. Ancak tırnak bölgesinde bulunan mantarın hijyeniğine dikkat etmemiz son derece önemlidir. Bebeğin cildinin kuru olması, bölgenin temizliğinin sağlanması ile mantarın azalması sağlanır. Mantar hastalığı yayılan hastalıklar arasındadır ve oldukça kolay bulaşır. Tırnakta bulunan mantar hastalığı giderilene kadar, çocukların dokunduğu eşyalara, kullandıkları eşyalara diğer kişilerin dokunup, kullanması sakıncalı olacaktır. Temas engellenir ise bu sayede mantar hastalığının yayılması önlenecektir. Kişide bulunan mantar organizmalarının çocuğu korumak için mantarlı kişilerden de bebeğin temasına engellemek gerekir. Mantar hastalığının en kolay bulaşma yöntemi kirli tırnaklarla başka birisine dokunmak ile geçmektedir. Mantar hastalığını engellemek için hijyenik temizliğe son derece dikkat etmek gerekir. Bu sebepten dolayı parmak aralarında ve tırnak diplerinde oluşan hastalıkları gördüğümüzde eşya alışverişinde dikkat etmemiz gerekir. Tırnağında mantar bulunan kişilerin kullandığı şeylere kullanmamak, bu hastalığın gerilemesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bebeklerde görülen mantar hastalığının kaybolana kadar mantar önleyici şampuanlar ile bebeği yıkamak, tırnaklarındaki bulunan kısımları keserek; temiz olduklarına emin olarak mantar hastalığının gerilemesine yardımcı olunur.

Bebeklerde Tırnak Mantarı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Küt Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Küt Tırnak Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnakta Siyah Leke Nedenleri?

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Kanarya Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protez Tırnak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tırnak Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çürümesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir?

Yenmiş Tırnaklar Nasıl Düzelir?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Tırnak Yarası Nasıl Geçer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6