Çocuklarda Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Çocuklarda Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Tırnak Düşmesi; tırnak yaradılış itibari ile sahip olduğu yapı sayesinde kökten kesilmediği sürece sürekli kendisini yenileyen ve kemiksi bir yapısı olan bir vücut parçasıdır. Genellikle çocukların tırnakları büyüklere oranla çok daha fazlaca düşmektedir. Bunun nedenleri arasında ise çocukların oyun sırasında tırnaklarını çok sağa sola çarparak tırnakları zedelemesi ve zarar vermesinden kaynaklı olmaktadır. Gelişme çağında olan çocukların tırnaklarının büyümesi sırasında çok fazla darbelere maruz kalarak içerisine hava girmesi nedeni ile çok çabuk tırnak düşmesi sorunu ile karşılaşmaktadırlar. Bir de çocuklarda tırnak düşmesi nedenlerinden kanda bulunan b12, çinko, biotin eksikliği sebebi ile çocuğun tırnakları zayıf kalmak da ve almış olduğu en ufak bir darbe sonucunda da dayanıksız olan tırnakların kırılarak düşmesi de ayrı bir sorundur. Bu durumda bir test yaptırılmalı ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz vitaminlerin eksikliği söz konusu ise vitamin takviyesi yapılarak sorun çözülecektir. Çocuklarda tırnakların düşmesinin nedenleri kısacası ilk sırada yaşanan kazalar ve ikinci sırada ise vitamin eksikliğidir.


Çocuklarda Tırnak Düşmesini Tetikleyen Nedenler


El parmaklarını dolap kapakları ve çekmece kapaklarına çok sert bir şekilde sıkıştırmaları sonucunda kan uyuşması gibi durumlarda hem el hem de ayak tırnaklarını çok hızlı ve sert bir şekilde herhangi bir nesneye çarpmalarından kaynaklı, Özellikle ayaklara özgü bir durum olarak çok fazla olarak tırnakların uzaması sonucu ayakları rahatsız edici ayak parmaklarını sıkan ayakkabılar giyilmesi gibi tırnak düşmesini tetikleyen etkenler olarak bilinmektedir.


Çocuklarda Tırnak Düşmesinde Yapılması Gereken Tedavi Nedir?


Çocuklarda tırnak düşmesi tedavisinde tırnağın durumuna göre hareket edilmelidir. Örneğin tırnak hafif şekilde yara almış ise arkadan uzayarak gelen tırnağın beklenmesi ve kendiliğinden düşmesi beklenerek tedavi yöntemi uygulanabilir. Tırnak çok hızlı büyüyen bir parça olduğundan çok fazla beklemeye gerek kalmayacaktır. Çok daha ciddi bir durum söz konusu ise yani tırnak parmak yerinden ayrılmış durumda ise tırnak makası kullanılarak tırnak alınabilir. Tırnak düşmesi çok fazla can yakacağı için böyle bir durumda sağlık kuruluşlarına gidilmesi gerekli olacaktır. Ama bu süre zarfında acıyı hafifletmek bakımında parmağı soğuk suda bekletmek faydalı olacaktır. Sağlık kuruluşlarında tırnak yerinden çekilerek yara üzeri yapışmayan sargı bezleri ile kapatarak ağrı kesici tedavisi uygulanarak rahatsızlık giderilir. Yapılması gereken çocuklarda tırnak düştüğü andan itibaren yaranın iyi korunması ve enfeksiyon kaptırılmaması önemlidir.

Çocuklarda Tırnak Düşmesi Yorumları

soru

ömer uygur

14 Ekim 2017 Cumartesi

kızım 2 yaşında çiçekgibi bihastalik gecirdi çiçek olmadigini söylediler agzi yüzü yara oldu vucuda ayni şekilde sonra gecti ama devamli tırnak beyazlayip düşüyor tekraliyor napmam lazim

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Düşmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Dönmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Ayak Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6