Tırnak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çatlaması; Tırnakların kuvvetli ve esnek olması, tüm sağlığın işaretlerinden birisidir. Tırnak yapısındaki bazı değişiklikler çatlamalarla ve kırılmalarla sonuçlanabilir. Tırnakların çatlaması ve ayrılması hem kadın hem de erkeklerde, ortak görülen bir durumdur. Tırnakların çatlaması, en fazla temizlik ve bakım için kullanılan ürünlerin yüzünden yaşanan kurumadır. Aynı şekilde bulaşık ve çamaşır için kullanılan deterjanlarla fazla temasta, keratin yüzeye zarar verip, tırnakların zayıflaşmasına ve soyulmasına sebep olur. Parmak ucunda görülen çatlamalar sonucunda, tüm tırnak yüzeyinin tekrar oluşması için 5-6 ay gibi bir süre gerekmektedir. Yaşlanma, kolesterol seviyesi gibi bazı faktörler, tırnağın uzamasına ve dayanıklılığına etki eder. Bunun sonucunda tırnak giderek çatlar ve kırılgan hale gelir.

Tırnaklar bazen hastalıkların kesin belirtisi durumundadır. Karaciğer ve böbrek hastalıklarında tırnak yüzeyinde farklı farklı desenler meydana gelir. Anemi, arsenik zehirlenmesi, bulaşıcı hastalıklar, hormonal değişiklikler, sinir sistemi bozuklukları, romatizmal hastalıklar, alkolizm ve kemik erimesi kendisini tırnaklardan belli edebilir. Düzensiz beslenme ve beslenme bozuklukları, aşırı derecede tırnak çatlamasına neden olabilir. Demir eksikliğin de ise önce tırnaklar yumuşar sonra çatlar.

Aynı zamanda B1, B6, C vitaminleri, bazı mineraller ve çinko eksikliği de tırnakların çatlamasını arttırır. Genel emin olunan kanının aksine, kalsiyumun tırnakların sertliği üstünde etkisi sanıldığı kadar çok fazla değildir. Deri hastalıkları da tırnağın uzamasını engellerken, şeklini ve kırılganlığını etkiler. Tırnaklarda görülen bariz değişiklikler sedef, mantar ve dermatiti gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Dolaşım bozukluğu sebebi sonucu parmaklara daha az kan gitmesi de tırnak çatlaması ve kırılganlığının bir diğer sebebidir. İlginç bir tespit olarak öne sürülen saçkıran hastalığı olan kişilerde de tırnakların yumuşadığı, çatladığı ve kırılmaya eğilim kazandığı görülmektedir.

Tırnak Çatlaması Yorumları

soru

sema

27 Temmuz 2017 Perşembe

3 yaşında oğlum var doğdundan beri ayak tırnakları uzadıkca çatlıyo tırnak üzeri harita gibi ve yürürken rahatsız oluyor ne yapmm gerek ilçlar fayda etmiyor

Cevap yaz
cevap

Arrafe

30 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba sema hanım tırnak batması günümüzde çok artmaktadır. Tırnak batmasını düzeltmek için batan tırnağınızı düz şekilde kesmeniz gerekir. Oval şekilde keserseniz tırnak batmanız olacaktır. Eğer ki düz kesmeniz de sonuç vermedi ise çocuğunuzu doktora götürmelisiniz. Oğlunuzun yaşı küçük olduğu için ameliyat ile tedavi edemezler. Tırnağını düz şekilde keserek batmasını engelleyebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Tırnağı Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Sararması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Tırnak İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak Batması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Tırnak İzi Nasıl Geçer?

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Tırnağı Batması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Çekilmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6